Simonetta Šmídová

« zpět

SIMONETTA ŠMÍDOVÁ

ODKUD A KAM VEDE CESTA MATKY SEDMI DĚTÍ, MANŽELKY A MALÍŘKY SIMONETTY ŠMÍDOVÉ Z MALÉ VESNIČKY HRÁDKU U SUŠICE?


Narodila se 20.10.1962 v Brně, kde vyrůstala do svých šestnácti let. Zde se svými prvními "uměleckými" pokusy úspěšně zapojovala do různých výtvarných soutěží, ale více než umělecká tvorba ji oslovovala a přitahovala oblast medicíny a lékařství, jehož studiu se od dětství chtěla věnovat. Ještě ale během středoškolských studií poznává svého budoucího manžela a po maturitě na gymnáziu v Praze jej následuje až do podhůří Šumavy.

 Po narození pátého dítětě dlouhodobě onemocní. Začíná se malováním a individuálním studiem výtvarného umění zabývat intenzivně, kromě klasické olejomalby zkouší různé kombinované techniky a dostává první nabídku k vystavení svých děl v jedné pražské Galerii. Když vážně onemocní její manžel, se kterým má v té době už šest dětí, přestává být její tvorba pouhou zálibou a stává se pro ni jakýmsi způsobem sdílení, kterým vyjadřuje nejen svůj vnitřní boj se strachem a úzkostí, ale ještě více své poselství o klopotném hledání a nalézání světla, jež v oné nejasné temnotě vábí, dává naději a povzbuzuje…Kdo si byť jen letmo prohlédne její obrazy, nemůže si nevšimnout kontrastů tmy a světla či motivů cest, jež pozorného diváka zvou nejen k pozemskému putování za světlem, ale často jej vedou až někam za obzor, k tušenému cíli cesty, neboť snad právě někde tam je ukryt zdroj, ze kterého Simonetta čerpá sílu pro všední i mimořádné těžkosti, zdroj, který se podle jejich obrazů nabízí všem pokorným hledačům smysluplné cesty.

V životě Simonetty má nezastupitelné místo nejen její, ale lidská rodina vůbec, takže žádný z jejích obrazů, třebaže zdánlivě opuštěný, bez figurálních prvků není bez vztahu člověka k člověku. Stopu lidské přítomnosti v nich prostě nelze přehlédnout, stejně jako touhu po vzájemné soudržnosti, touhu být spolu, být spolu až za zmíněný obzor, až k cíli cesty.

Vstoupíme-li do této atmosféry a vydáme-li se na cestu Simonetty Šmídové, můžeme ji nejen aspoň kousek doprovázet, ale spolu s ní třeba hledat a nalézat odpověď na úvodní otázku...

(zdroj http://www.galerie-aviatik.cz/galerie/autor/simonetta-smidova)

Vernisáž »

Aktuální výstava

21.11.18
Marek Cinko


Chystané výstavy

10.01.19
PF 2019


23.01.19
Otakar VystrčilHistorie výstav

18.12.18
Vernisáž


09.11.18
Jiří Dudycha


02.10.18
Václava Macků
Aktuality

23.12.2018
Veselé Vánoce

18.12.2018
Vánoční otevírací doba

19.11.2018
Video z vernisáže Dudychových

06.11.2018
Novinky v keramiceNovinky na email: