Simonetta Šmídová

« zpět

SIMONETTA ŠMÍDOVÁ

ODKUD A KAM VEDE CESTA MATKY SEDMI DĚTÍ, MANŽELKY A MALÍŘKY SIMONETTY ŠMÍDOVÉ Z MALÉ VESNIČKY HRÁDKU U SUŠICE?


Narodila se 20.10.1962 v Brně, kde vyrůstala do svých šestnácti let. Zde se svými prvními "uměleckými" pokusy úspěšně zapojovala do různých výtvarných soutěží, ale více než umělecká tvorba ji oslovovala a přitahovala oblast medicíny a lékařství, jehož studiu se od dětství chtěla věnovat. Ještě ale během středoškolských studií poznává svého budoucího manžela a po maturitě na gymnáziu v Praze jej následuje až do podhůří Šumavy.

 Po narození pátého dítětě dlouhodobě onemocní. Začíná se malováním a individuálním studiem výtvarného umění zabývat intenzivně, kromě klasické olejomalby zkouší různé kombinované techniky a dostává první nabídku k vystavení svých děl v jedné pražské Galerii. Když vážně onemocní její manžel, se kterým má v té době už šest dětí, přestává být její tvorba pouhou zálibou a stává se pro ni jakýmsi způsobem sdílení, kterým vyjadřuje nejen svůj vnitřní boj se strachem a úzkostí, ale ještě více své poselství o klopotném hledání a nalézání světla, jež v oné nejasné temnotě vábí, dává naději a povzbuzuje…Kdo si byť jen letmo prohlédne její obrazy, nemůže si nevšimnout kontrastů tmy a světla či motivů cest, jež pozorného diváka zvou nejen k pozemskému putování za světlem, ale často jej vedou až někam za obzor, k tušenému cíli cesty, neboť snad právě někde tam je ukryt zdroj, ze kterého Simonetta čerpá sílu pro všední i mimořádné těžkosti, zdroj, který se podle jejich obrazů nabízí všem pokorným hledačům smysluplné cesty.

V životě Simonetty má nezastupitelné místo nejen její, ale lidská rodina vůbec, takže žádný z jejích obrazů, třebaže zdánlivě opuštěný, bez figurálních prvků není bez vztahu člověka k člověku. Stopu lidské přítomnosti v nich prostě nelze přehlédnout, stejně jako touhu po vzájemné soudržnosti, touhu být spolu, být spolu až za zmíněný obzor, až k cíli cesty.

Vstoupíme-li do této atmosféry a vydáme-li se na cestu Simonetty Šmídové, můžeme ji nejen aspoň kousek doprovázet, ale spolu s ní třeba hledat a nalézat odpověď na úvodní otázku...

(zdroj http://www.galerie-aviatik.cz/galerie/autor/simonetta-smidova)

Vernisáž »

Aktuální výstava

25.09.18
Václava MackůHistorie výstav

02.10.18
Vernisáž


12.09.18
Sergej Kulina


27.07.18
Vladimír PLOCEK
Aktuality

10.10.2018
Video z vernisáže Václavy Macků

09.10.2018
Změna otevírací doby

17.05.2018
Olomoucká muzejní noc 2018

04.04.2018
Instalace výstavy Víta JohnaNovinky na email: